W dniu dzisiejszym Opolszczyzna może odetchnąć z ulgą! Jakość powietrza uległa ogromnej poprawie, o czym świadczą odczyty ze stacji pomiarowych PMŚ oraz sieci monitoringu jakości powietrza LIFE.
W dniach 27–29 grudnia 2024 roku w województwie opolskim odnotowano znaczące przekroczenia norm stężenia pyłu zawieszonego PM10, czego potwierdzeniem były komunikaty wydane przez GIOŚ dotyczące przekroczeń poziomów alarmowania (150 µg/m³) dla miasta Opole, powiatu opolskiego, krapkowickiego i kędzierzyńsko-kozielskiego oraz informowania (100 µg/m³) dla powiatów: brzeskiego, głubczyckiego, namysłowskiego, nyskiego, oleskiego, prudnickiego i strzeleckiego.
Powyższe epizody smogowe stanowiły swoisty test dla dostarczonego przez HyperView – członka grupy kapitałowej Tensoft systemu informatycznego oraz sieci monitoringu jakości powietrza, zaprojektowanych i zbudowanych w ramach projektu LIFE. Z pełnym przekonaniem stwierdzamy, że został on zaliczony celująco. Trend odczytów stężeń pyłów PM10 i PM2,5 był spójny z danymi mierzonymi przez stacje działające w ramach PMŚ. Dostarczona sieć skalibrowanych, wysokiej jakości czujników stanowi znakomite uszczegółowienie sieci PMŚ, uwzględniające lokalne uwarunkowania poszczególnych miejscowości.
Przypominamy, że wysokie stężenia pyłów PM10 i PM2,5 mogą prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, wzrostu liczby hospitalizacji z powodu astmy i chorób sercowo-naczyniowych. Dane od mieszkańców (np. z aplikacji monitorujących zdrowie) wskazują na większą liczbę zgłoszeń złego samopoczucia w okresie największych przekroczeń.
W trosce o Państwa zdrowie zapraszamy do odwiedzania strony ios.life.opolskie.pl/map gdzie znajdziecie dane z 71 czujników jakości powietrza zamontowanych w ramach projektu LIFE.
Jednocześnie zachęcamy do wspólnego działania na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie – to nasz wspólny oddech!