Skip to content

Stawiamy na rozwój – połącz studia z pracą w Tensoft!

O tym dlaczego warto do nas dołączyć, opowiadają poniżej nasi Pracownicy, którzy zaczęli od praktyk studenckich przygodę w Tensoft i nadal ją kontynuują, łącząc studia z pracą.

Rozmowa z Anią, Kubą i Mateuszem – studentami II stopnia, II roku Informatyki Uniwersytetu Opolskiego:

Tensof: Praktyki studenckie są obowiązkowe na Waszym kierunku, ale powiedzcie, czym kierowaliście się przy wyborze firmy, w której chcielibyście je zrealizować? 

Mateusz: Większość firm nie chce brać studentów na praktyki studenckie, musieliby poświęcić czas na wdrożenie posługiwania się programami informatycznymi obowiązującymi w firmie, co pewnie jest mało opłacalne dla nich. A te, które są otwarte na praktykantów miały zazwyczaj „test wejściowy”, jeśli zdało się go pozytywnie, to była szansa na realizację tam praktyk.

Aby w ogóle odbyć praktyki w jakieś firmie informatycznej nie wystarczyła sama decyzja tej firmy, musiały też być spełnione wymogi formalne samej Uczelni. Nasz Wykładowca zaproponował mi firmę Tensoft i to był strzał w dziesiątkę, bo firma je wszystkie spełniała. Co ważne, nie było też żadnego tzw. „testu wejściowego”, tylko miła rozmowa rekrutacyjna i po niej firma zaproponowała możliwość zrealizowania trzymiesięcznych praktyk. 

Ania: Dużo firm umyło ręce od praktyk, większość firm jest nastawionych na zatrudnianie na etat, albo ewentualnie na wewnętrzny staż na zasadach danej firmy, a nie na praktyki na zasadach uczelni, natomiast Tensoft daje możliwość jednego i drugiego. Mi także Wykładowca powiedział o Tensofcie 🙂

Kuba: Jesteśmy rocznikiem pilotażowym – pierwszy rok tak jest, że jesteśmy kierunkiem praktycznym, wcześniej tego nie było.

Tak, jak już Mateusz wspominał, żeby znaleźć właściwą firmę nie było tak łatwo, bo sama firma musiała się zgodzić na praktyki, no i też musiała spełniać kryteria Uniwersytetu. Jak mieliśmy miesięczne praktyki na inżynierce, to obowiązywały inne kryteria. Ja akurat nie mogłem ponownie pójść tam, gdzie je odbywałem, tylko musiałem znaleźć inną firmę przez wzgląd na te inne wytyczne.

Najpierw szukałem jakiejś firmy na własną rękę i w ogóle nie było odzewu. Jak mój Wykładowca, który też jest opiekunem praktyk wspomniał o Tensofcie, to od razu się tam zgłosiłem i po rozmowie rekrutacyjnej dostałem odpowiedź zaraz na drugi dzień. Swoje praktyki studenckie rozpocząłem w październiku.

Tensoft: Czego się nauczyliście podczas praktyk?

Ania: Dużo zadań związanych z bazami danych – SQL, wyszukiwanie konkretnych danych, usuwanie itd.

Kontakt z człowiekiem, większa otwartość, bo ja tak naprawdę nigdy nie lubiłam rozmawiać z klientami, a teraz zupełnie mi to nie przeszkadza, teraz też wiem, jak w praktyce poradzić sobie w różnych sytuacjach z klientami.

Kuba: Bazy danych zdecydowanie, wiedza praktyczna, wiem jak działają różne funkcje i do czego się przydadzą, potrafię wyszukiwać dane, co z czego wyciągnąć itd.

Mateusz: Praktyczne zastosowanie narzędzi informatycznych, jak wyciągać dane z baz danych, wykonywanie wydruków. Nauczenie się pracy w grupie, bo to jest tu bardzo ważne. Umiejętność pracowania w zespole i dobrego komunikowania się. Fajne jest to, że wszyscy tutaj wzajemnie sobie pomagają. Przez pomoc w obsłudze zgłoszeń użytkowników nauczyłem się jak rozmawiać z klientem.

Tensoft: Po zakończeniu praktyk dostaliście możliwość kontynowania współpracy, co wpłynęło na Waszą decyzję, że nadal chcecie pracować w Tensofcie?

Ania: Atmosfera! Nie jest tutaj tak sztywno :). Kwestia też tego, żeby spróbować sił w normalnej pracy, no bo jak praca idzie naprzód, czyli wszystko nam w niej wychodzi, to głupio nie skorzystać z tego 🙂

Kuba: Dwie różne rzeczy na to wpłynęły, po pierwsze: osoby i pozytywna atmosfera, nie ma tu napięcia, mimo czasami natłoku zadań, i druga rzecz: po co mam szukać pracy, jeśli mnie praca sama znalazła :). Najważniejsze też, że Tensoft pozwolił mi pracować elastycznie, nie mógłbym sobie pozwolić na to, żeby pracować na całym etacie, jak piszę pracę magisterską.

Mateusz: Dobrze się tu czuję, fajna jest atmosfera, swobodna, ludzie pomocni, nastawienie na pracę  w grupie, zawsze da się tu dogadać i jest elastyczne podejście do każdego pracownika.

Tensoft: Co cenicie najbardziej w tej pracy?

Kuba: Cenię sobie to, że nikt się tu nie wywyższa, tak samo można pogadać z dyrektorem i z kolegą, który siedzi obok 🙂

Mateusz: Dla mnie najcenniejsza jest możliwość zdobycia doświadczenia!

Ania: Ja sobie cenię w tej pracy to, że jeśli jest jakiś problem, zawsze jest ktoś, do kogo można się zwrócić o pomoc, skonsultować coś z innymi. Często jest tak, że inni też mieli podobne zgłoszenie od klienta. Fajna jest możliwość analizy różnych kwestii w zespole. Nie jestem sama z danym problemem.

Polecam ogólnie studentom, żeby przyszli na praktyki, bo te 3 miesiące naprawdę dużo daje.

Tensoft: Bardzo Wam dziękuję za szczerą rozmowę i trzymam kciuki na obronie i w dalszej pracy zawodowej!

Ania, Kuba, Mateusz: Dziękujemy! 

Pozostałe informacje

Mieszkańcy i jakość życia- wiodący temat cyklu webinariów Miesiąc Miejskich Technologii.

To już jutro! Weźmiemy udział w webinarze organizowanym przez Polski

Projekt LIFE- szkolenia dla gmin

Wczoraj zakończyliśmy cykl szkoleń dla gmin w ramach projektu LIFE.

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dziękujemy za Państwa poświęcenie wynikające z misji służenia mieszkańcom.  

KSeF – MF podało nową datę!

KSeF to cyfrowa rewolucja w fakturowaniu, o której słyszeli już

Komunikat

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 maja 2024 r. nasza infolinia będzie nieczynna. Zachęcamy do korzystania z systemu Help Desk.

Gratulujemy zwycięzcom!

  „To piękne, gdy człowiek jest dumny ze swojego miasta,